Historic Vltava Rallye 2018

Historic Vltava Rallye 2018


20. 04. 2018 - 22. 04. 2018

Starting order to Leg 1

Number of crews: 76

Pos. No. Competitior Driver Co-driver Nationality Vehicle Group Priority Time
1. 1 Jensen Valter Christian Jensen Valter Christian Pedersen Erik NOR BMW M3 E/4
14:55CET
2. 2 Past Racing Alonso Daniel Carrera Cándido ESP Ford Sierra Cosworth E/4
14:56CET
3. 3 Silvasti Ville Silvasti Ville Pietiläinen Risto FIN Porsche 911 RS C/4
14:57CET
4. 4 Past Racing Toivonen Harri Wrede Cedric FIN Ford Sierra Cosworth E/4
14:58CET
5. 5 Tractive Motorsport Johnsen Anders Johnsen Ingrid SWE Porsche 911 RS C/4
14:59CET
6. 6 Historic Rally Club Finland Latvala Jari Mustalahti Kari FIN Toyota Celica GT4 E/4
15:00CET
7. 7 Wagner Karl Wagner Karl Zauner Gerda AUT Porsche 911 SC D/4
15:01CET
8. 8 Past Racing Ferreiro Xesús Anido Xavier ESP Ford Escort RS 1800 D/3
15:02CET
9. 9 Historic Rally Club Finland Veikkanen Pentti Jaakkola Timo FIN Porsche 911 SC D/4
15:03CET
10. 10 Textura SC Wirtmann Ferenc Kerekes József HUN Ford Escort RS 1800 D/3
15:04CET
11. 11 Past Racing Dameto Fernando Fluxà Bartomeu ESP Ford Sierra Cosworth E/4
15:05CET
12. 12 Historic Rally Club Finland Liukkonen Tuomo Suhonen Vesa FIN Mercedes-Benz 190 E E/4
15:06CET
13. 14 Bevelko Historic RallyTeam Sweden Jansson Tony Davidsson Erik SWE Ford Escort RS 2000 C/3
15:07CET
14. 15 Bevelko Historic RallyTeam Sweden Storäng Christoffer Glavsjö Holm Alexander SWE Ford Escort RS 1600 C/3
15:08CET
15. 16 Scuderia Coppa Amici Mekler László Meklerné Mikó Edit HUN Alfa Romeo 1750 GTAm C/3
15:09CET
16. 17 Dobson Iain Dobson Iain Freeman Max USA / GBR Ford Escort RS 1600 C/3
15:10CET
17. 18 Historic Rally Club Finland Rissanen Vesa Luhtinen Topi FIN Ford Escort RS 1600 C/3
15:11CET
18. 19 Helins Motorsport Helin Stefan Seel Annie SWE Opel Ascona A C/3
15:12CET
19. 20 Kridel Aly Kridel Aly Hack Daniel LUX Porsche 911 SC D/4
15:13CET
20. 21 Historic Rally Club Finland Aromaa Jukka Arola Arto FIN Saab 99 EMS D/3
15:14CET
21. 22 Hinderer Peter Hinderer Peter Heubl Christian DEU Porsche 911 SC D/4
15:15CET
22. 23 van den Hoorn Eddy van den Hoorn Eddy Badenberg Theo NLD Ford Escort RS 1800 D/3
15:16CET
23. 24 Baltes Michael Baltes Michael Gontard Christoph DEU Fiat 131 Abarth D/3
15:17CET
24. 25 Scuderia Coppa Amici Magoss Péter Sárdi Zoltán HUN Alfa Romeo 1750 GTAm C/3
15:18CET
25. 26 Graham Ernie Graham Ernie Graham Karen GBR Ford Escort RS 1600 C/3
15:19CET
26. 27 Scuderia Coppa Amici Csoma András Schweighardt Gábor HUN Ford Escort RS 2000 C/3
15:20CET
27. 29 Putz Michael Putz Michael Kraus Christoph AUT BMW 2002 TI C/3
15:21CET
28. 30 Corredig Pietro Corredig Pietro Borghese Sonia ITA BMW 2002 TI C/3
15:22CET
29. 31 Parisi Antonio Parisi Antonio D'Angelo Giuseppe ITA Porsche 911 S B/4
15:23CET
30. 32 Momu.ee Hermanson Alar Vare Andre EST BMW 2002 TI B/4
15:24CET
31. 33 Historic Rally Club Finland Kivitila Elias Tuominen Timo FIN BMW 2002 TI B/4
15:25CET
32. 34 Historic Rally Club Finland Norrgård Sverre Koponen Ari FIN BMW 2002 TI B/4
15:26CET
33. 36 Automoto klub Pačejov v AČR Hořejší Radek Klášterková Kateřina CZE Lada 21011 D/2
15:27CET
34. 37 Fiorito Carlo Fiorito Carlo Pellegrino Ilario ITA BMW 2002 TI B/4
15:28CET
35. 38 Historic Rally Club Finland Hyvärinen Jari Ala-Turkia Jarno FIN Ford Escort 1300 GT B/2
15:29CET
36. 39 SK Villu Mättik Villu Maslenikov Arvo EST Lada 2101 C/1
15:30CET
37. 40 Historic Rally Club Finland Anttalainen Pekka Hietaniemi Antti FIN Škoda Felicia Super A/2
15:31CET
38. 42 KIT Racing Neumann Vlastimil Slezák Otto CZE Ford Escort RS Cosworth F/7
15:38CET
39. 43 Káňa Jiří Káňa Jiří Král Josef CZE Ford Sierra RS Cosworth E/4
15:39CET
40. 44 Budil Stanislav Budil Stanislav Vejvoda Petr CZE BMW 2002 TI C/3
15:40CET
41. 45 Frei Jan Frei Jan Šlegl Petr CZE Škoda 130 LR E/5
15:41CET
42. 46 Spirit Racing Šimurda Petr Dlouhý Milan CZE Škoda 130 LR E/5
15:42CET
43. 47 Štolfa Jindřich Štolfa Jindřich Hawel Zdeněk CZE Rover Metro GTi F/6
15:43CET
44. 48 Hustý Petr Hustý Petr Maršálková Tereza CZE Mercedes-Benz 190 E E/4
15:44CET
45. 49 Radouň Motorsport z.s. Michálek Petr Maryška Roman CZE Suzuki Swift GTi E/1
15:45CET
46. 51 Enge Břetislav Enge Břetislav Engová Lucie CZE Ford Escort RS 2000 D/3
15:46CET
47. 52 Rallye Klub Liberec Rejchrt Michal Jirák Jaroslav CZE Ford Escort RS 2000 C/3
15:47CET
48. 74 Jirátko Karel Jirátko Karel Valach Ivo CZE Fiat 131 Abarth D/3
15:48CET
49. 53 Automoto klub Pačejov v AČR Fadrný František Fadrná Libuše CZE Lada VFTS E/6
15:49CET
50. 54 Automoto klub Pačejov v AČR Šubrt Jiří Reitmajerová Petra CZE Škoda 130 LR E/5
15:50CET
51. 55 Automoto klub Pačejov v AČR Hostaš Václav Niemetz Roman CZE Lada VFTS E/6
15:51CET
52. 56 Bělohradský Tomáš Bělohradský Tomáš Bašta Pavel CZE BMW 318 iS E/3
15:52CET
53. 57 Volf Tomáš Volf Tomáš Donoval Milan CZE Peugeot 205 Gti E/3
15:53CET
54. 58 Hýbner Vratislav Hýbner Vratislav Jonášek Jiří CZE Peugeot 205 Gti E/3
15:54CET
55. 28 Mylle Carlo Mylle Carlo Laporte Olivier BEL Porsche 911 RS C/4
15:55CET
56. 60 Krejsa Miroslav Krejsa Miroslav Krejsová Veronika CZE Opel Ascona A C/3
15:56CET
57. 61 Mikoška František Mikoška František Klička Milan CZE Lada 21011 MTX Rallye D/2
15:57CET
58. 62 Automoto klub Pačejov v AČR Šlehofer Michal Mazanec Lukáš CZE Lada VFTS E/6
15:58CET
59. 63 Hadáček Petr Hadáček Petr Červený Tomáš CZE Škoda 130 LR E/5
15:59CET
60. 64 ÚAMK-Automotoklub Škoda Farník Petr Zuzánek Ladislav CZE Škoda Favorit 136 L E/1
16:00CET
61. 65 Stolarek Teodor Stolarek Teodor Janusz Leszek POL Suzuki Swift GTi E/1
16:01CET
62. 66 Jun Miroslav Jun Miroslav Jun Pavel CZE Suzuki Swift GTi E/1
16:02CET
63. 67 Bezemek Jan Bezemek Jan Kotková Veronika CZE Škoda 130 L E/1
16:03CET
64. 69 Auto Klub Tišnov z.s. Kovanda Jaromír Valla Tomáš CZE Škoda Favorit 136 L F/5
16:04CET
65. 70 Štuksa Marek Štuksa Marek Novák Ondřej CZE Škoda Favorit 136 L F/5
16:05CET
66. 35 Automoto klub Pačejov v AČR Terš Jiří Vítovec Pavel CZE Škoda Favorit 136 L E/1
16:06CET
67. 72 Pošumavský auto moto klub v AČR Klatovy Touš Radek Hronek Lukáš CZE Škoda 120 S D/1
16:07CET
68. 73 Kubíček Vlastimil Kubíček Vlastimil Ševčík Miroslav CZE Lada 21011 MTX Rallye D/2
16:08CET
69. 76 Pošumavský auto moto klub v AČR Klatovy Klíma Jindřich Červený Dušan CZE Lada VFTS E/6
16:09CET
70. 77 Andrle Václav Andrle Václav Andrle Jan CZE Škoda Favorit 136 L E/1
16:10CET
71. 78 Svoboda Bohumír Svoboda Bohumír jun. Soběhart Zbyněk CZE Škoda 1000 MB C/0
16:11CET
72. 80 Pošumavský auto moto klub v AČR Klatovy Jícha Aleš Zelený Josef CZE Škoda 110 L C/0
16:12CET
73. 81 Sekyra Miloš Sekyra Miloš Báťa Karel CZE BMW 318 iS F/6
16:13CET
74. 83 Felt František Felt František Felt Marek CZE Škoda 120 S D/1
16:14CET
75. 84 Gregor Luboš Gregor Luboš Hlávka Jiří CZE Škoda 1000 MB C/0
16:15CET
76. 85 Kovařík Oldřich sen. Kovařík Oldřích sen. Kovařík Oldřich jun. CZE Škoda Octavia TS A/2
16:16CET
RALLY-BEZPECNE.CZ